Historia Klubu

UAM TRIATHLON POZNAŃ powstał w roku 2003 z inicjatywy kilku zawodników oraz osób mocno wówczas zaangażowanych w rozwój tej dyscypliny sportu w Poznaniu. Początki były trudne, Klub startował praktycznie od zera, jednak udało się dość szybko nie tylko stworzyć sprawnie działającą strukturę, ale także osiągać znaczące wyniki sportowe ? nie tylko na skalę lokalną, ale także krajową. Stało się tak głównie za sprawą bardzo dobrej organizacji, wsparcia Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (początkowo Klub działał jako jedna z sekcji uczelnianego AZS, z czasem dopiero zyskując niezależność) oraz zaangażowania wielu przychylnych Klubowi osób. Niezależnie od zmian organizacyjnych, UAM pozostaje po dziś dzień partnerem tytularnym Klubu. Działalność klubu jest także dofinansowywana z budżetu Miasta Poznania.

Prezesem Klubu od samego początku jest Roman Przymusiński, zaś opieką trenerską zawodników zajmują się sportowcy z wieloletnim doświadczeniem jak również wieloma sukcesami na koncie: Filip Przymusiński (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w triathlonie, cross-duathlonie i aquathlonie), Adam Turowiec (medalista Mistrzostw Polski w triathlonie w kategorii AG), Michał Gaweł oraz Katarzyna Magdziak.

KS UAM Triathlon Poznań nie ogranicza się jednak wyłącznie do szkolenia. Klub wielokrotnie był organizatorem zawodówUAM Triathlon triathlonowych na poznańskiej Malciemistrzostw Polski w Crosssduathlonie w podpoznańskim Raduszynie, czy też cyklu biegów Serpentyny Moraskie. Wspierał także organizacyjnie wiele imprez triathlonowych organizowanych na terenie Wielkopolski.

Przez większą część swojego funkcjonowania UAM Triathlon Poznań skupiał się na Sekcji Sportowej, którą tworzyła głównie młodzież w wieku 15-25 lat (choć w barwach klubu startuje także z sukcesami kilku seniorów oraz weteranów). Od 2014 r. UAM Triathlon Poznań rozszerza jednak swoją działalność także na Sekcję Masters, która docelowo skupiać ma kilkudziesięciu członków ? amatorów triathlonu. Nie są to zawodowi sportowcy, lecz osoby w różnym wieku, na co dzień zajmujący się swoją pracą zawodową, jednak dzielący wspólną pasję do sportu. Wraz z zawodnikami sekcji sportowej tworzą oni historię naszego Klubu.