Historia Klubu

UAM TRIATHLON POZNAŃ powstał w roku 2003 z inicjatywy kilku zawodników oraz osób mocno wówczas zaangażowanych w rozwój tej dyscypliny sportu w Poznaniu. Początki były trudne, Klub startował praktycznie od zera, jednak udało się dość szybko nie tylko stworzyć sprawnie działającą strukturę, ale także osiągać znaczące wyniki sportowe – nie tylko na skalę lokalną, ale także krajową. Stało się tak głównie za sprawą bardzo dobrej organizacji, wsparcia Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (początkowo Klub działał jako jedna z sekcji uczelnianego AZS, z czasem dopiero zyskując niezależność) oraz zaangażowania wielu przychylnych Klubowi osób. Niezależnie od zmian organizacyjnych, UAM pozostaje po dziś dzień partnerem tytularnym Klubu. Drugim, od wielu lat związanym z UAM Triathlon Poznań sponsorem głównym jest firma Szpot, wraz z jej właścicielem Ireneuszem Szpotem, który również, obok innych swoich ekstremalnych pasji, aktywnie uprawia triathlon.

Prezesem Klubu od samego początku był Roman Przymusiński, zaś wsparcia trenerskiego udzielali (lub wciąż udzielają) nam m.in. Werner Urbański (trener pływania Klasy Mistrzowskiej, wieloletni trener kadry narodowej pływaków, trener między innymi Rafała Szukały, Artura Wojdata oraz Otylii Jędrzejczak), Michał Bartoszak (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach na praktycznie wszystkich dystansach, olimpijczyk z Aten), czy Jerzy Żeligowski (specjalista od przygotowania ogólnorozwojowego, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w Soku w dal i trójskoku).

afterPoznanKS UAM Triathlon Poznań nie ogranicza się jednak wyłącznie do szkolenia. Klub wielokrotnie był organizatorem zawodów triathlonowych na poznańskiej Malcie, mistrzostw Polski w Crosssduathlonie w podpoznańskim Raduszynie, czy też cyklu biegów Serpentyny Moraskie. Wspierał także organizacyjnie wiele imprez triathlonowych organizowanych na terenie Wielkopolski.

Przez większą część swojego funkcjonowania UAM Triathlon Poznań skupiał się na Sekcji Sportowej, którą tworzyła głównie młodzież w wieku 15-25 lat (choć w barwach klubu startuje także z sukcesami kilku seniorów oraz weteranów). Od 2014 r. UAM Triathlon Poznań rozszerza jednak swoją działalność także na Sekcję Masters, która docelowo skupiać ma kilkudziesięciu członków – amatorów triathlonu. Nie są to zawodowi sportowcy, lecz osoby w różnym wieku, na co dzień zajmujący się swoją pracą zawodową, jednak dzielący wspólną pasję do sportu. Wraz z zawodnikami sekcji sportowej tworzą oni historię naszego Klubu.